Saç Bakımı, Sağlıklı Saçlar, Saç Kırılması

Saç Bakımı

Sağlıklı bir saç telinin ömrü ortalama 2 - 6 yıldır. Saç teli ömrü, kişinin azami saç uzunluğunu belirler. Bel uzunluğu için yaklaşık 6 senelik saç teli ömrü gerekir, ki buna periyodik kırık aldırmalar dahildir. Saç teli ömrü 2 sene olanların bel uzunluğuna ulaşmaları mümkün değildir.

Saç için doğru vitaminler de önemlidir. A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir. C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler.

Kalitesiz ve pürüzlü dişlere sahip taraklar ve keskin kenarlı tokalar saç telinin dokusuna hasar verir. Böyle bir hasarda saç teli kolaylıkla kopabilir veya düğümlenmelere yol açabilir.

Kırıklar genelde sert fırçalama / tarama yüzünden olur, özellikle de saç ıslakken. Bununla birlikte saç teli, doğal elastikiyetini kaybedecek şekilde kuruduğunda da kırılabilir. Kırıklar zamanla iki yana açılır ve bu da saçın uzamasını sekteye uğratır.

Saç tellerinin, orijinal hallerine dönmek gibi bir huyu vardır. Düz saçlara at kuyruğu yapılıp çözüldüğünde dalgalı olsa da, yıkandıktan sonra tekrar düzleşir. Gevşek bağlama usulleri, at kuyruğu, topuz ve diğer saç stilleri saça zarar vermez. Saç tellerine karşı güç kullanmayın yeter.

  • Kafa derisinde ortalama 100.000 saç teli bulunur.

  • Günde 40 ile 100 saç teli dökülmesi normaldir.

Saç Modelleri Yazılarımız...

Tags: , ,

2 Responses to “Saç Bakımı, Sağlıklı Saçlar, Saç Kırılması”

  1. gulten Says:

    ben kivircik sacli ve kisa bir saca sahibim ve surekli sacimi uzatmak istiyorum ama bir turlu olmuyor.sacimda cok kirikvar ve kuru telli daha dogrusu zenci sacliyim diye bilirim.ve bir turlu sacima gore sampuan bulamadim bana lutfen bu konuda yardimci olunuz tesekkur ederim

  2. eebru Says:

    mükemmmell daha çok saç modellerinizle bayyyyy ben ebbbruu

Leave a Reply